Kapat× Destek

Tıklama Oranı (TO), (Click Through Rate) CTR Nedir?

 

İnternet pazarlamacılığında TO, tıklama oranı anlamına gelir: reklamverenlerin reklamlarında gösterim sayısı başına aldığı tıklama sayısını ölçen bir metriktir.

Yüksek bir tıklama oranı elde etmek, PPC başarınız için çok önemlidir, çünkü hem Kalite Puanınızı hem de birisi arama ağı reklamınızı her tıklandığında ne kadar ödeyeceğinizi doğrudan etkiler. Tıklama oranlarınız sizi engelliyor mu, yoksa yeterince yüksek mi?

 

ppc nedir

 

TO Eğitimi Ne Öğretir

 

Tıklama oranının (TO) tam olarak nasıl hesaplandığı.
Tıklama başına ödeme pazarlama hesabınız için TO neden önemlidir ?
Google Ads PPC için  iyi bir tıklama oranını ne oluşturur ve nasıl elde edebilirsiniz.

 

Peki Tıklama Oranı Nedir?

 

PPC tıklama oranı , PPC reklamlarınızın tıklanma oranıdır. Bu sayı, reklamınızı görüntüleyen (gösterimler) ve ardından gerçekten reklamı tıklayan (tıklamalar) kişilerin yüzdesidir. TO formülü şöyle görünür:

(Reklamın Toplam Tıklama Sayısı) / (Toplam Gösterim Sayısı) = Tıklama Oranı

Genel olarak, tıklama oranınızı PPC hesabınızın kontrol panelinde görüntüleyebilirsiniz. Yüksek bir TO, reklamınızı gören kişilerin yüksek bir yüzdesinin reklamınızı tıkladığı anlamına gelir.

 

Tıklama Oranları Neden Önemlidir?

 

Tıklama oranı, Kalite Puanınızı doğrudan etkilediği için hesabınız için önemlidir .
Google Ads ve diğer arama motoru pazarlamacılığı platformları, alaka düzeyi yüksek reklamlar için fiyat indirimleri sunar (arama yapanları mutlu edin). Bunu yapmanın bir yolu, Google Ads tıklama oranları yüksek olan reklamlara daha yüksek Kalite Puanları sunmaktır :

Yüksek tıklama oranları, yüksek Kalite Puanlarına yol açar.
Yüksek Kalite Puanları , daha düşük maliyetler için reklam konumunu iyileştirmenize veya korumanıza olanak tanır 

Ek olarak, alakalı sorgularda reklam veriyorsanız, yüksek bir tıklama oranı elde etmek, teklifinize mümkün olan en yüksek sayıda kitleyi çektiğiniz anlamına gelir.

 

İyi Tıklama Oranı Nedir?

 

Bu çok tartışılan bir konu: İyi bir tıklama oranı nedir?
Tamamen istatistiksel bir bakış açısından, buna bağlıdır. Firmamızın "iyi bir tıklama oranı nedir" sorusuna verdiği cevaba bir göz atın:

Tıklama oranları doğal olarak kampanyadan kampanyaya ve hatta anahtar kelimeden anahtar kelimeye değişecektir. Reklamınızın görüntülenme biçimiyle ilgili her şey, reklam metninizden reklamın sonuçlar sayfasındaki sıralamasına kadar bir rol oynar.

Dolayısıyla, "yüksek" bir tıklama oranına sahip olmak isteseniz de, gerçekten sihirli bir sayı yoktur. Ortalama tıklama oranı sektöre göre değişir ve beklenen TO'nuz diğer faktörlerin yanı sıra reklamınızın konumuna bağlıdır.

Aşağıda,  yaygın olarak kullanılan 20 sektörde Google Ads'deki ortalama tıklama oranı karşılaştırmalarını bulacaksınız .

Google Ads'deki ortalama TO, arama için %1,91 ve görüntüleme için %0,35'tir. Ama ortalama tam da bu: ortalama. Bu nedenle, genel bir kural olarak, iyi bir Google Ads tıklama oranı, arama ağında %4-5+ veya görüntülü reklam ağında %0,5-1+'dir .

TO'nuzun ortalamanın altında mı yoksa üstünde mi olduğunu hızlıca görmek için tıklama oranınızı ve sektörünüzü aşağıya girmeniz yeterlidir:

Genel olarak konuşursak, yukarıda belirttiğimiz gibi, mümkün olduğunca yüksek bir tıklama oranı istersiniz.

Yapmadığın zamanlar hariç.
Daha Yüksek Tıklama Oranları İşletmeler İçin Aslında Kötü Olduğunda
Bir anahtar kelime işletmenizle alakalı değilse veya satış, olası satış, marka kazanımı vb. oluşturmayacaksa, o terim için yüksek tıklama oranı aslında işletme için kötüdür . Bunun gerekçesi oldukça açıktır:

Her tıklama için ödeme yapıyorsunuz.
Çok sayıda tıklama, çok fazla reklam harcaması oluşturur.
Bazen , fiyatı çok yüksek olan ve dönüşüm sağlasalar bile kâr sağlamayan anahtar kelimeler için tıklamalar oluşturuyorsunuz .

Alakasız terimler ve tıklamalar, ek iş getirmeden sadece para harcıyor.
Bu nedenle, her zaman daha yüksek tıklama oranları istemezsiniz: Anahtar kelimelerin yüksek TO'larını istersiniz:
Alakalı - Reklam metniniz, açılış sayfanız ve teklifiniz ile ilgili olmalıdır.
Uygun Fiyatlı - Kâr engelleyici olmayacak anahtar kelimeler.
Özetle, iyi bir TO, önce doğru kelimeleri hedeflemek, ardından mümkün olduğunca çok kişinin bu reklamları tıklamasını sağlamak anlamına gelir .

Reklamlarınız İçin Güçlü Tıklama Oranları Elde Edin
O halde, PPC'de güçlü tıklama oranları elde etmek şunlara bağlıdır:
Teklif vermek için hedeflenen anahtar kelimeler.

Uygun maliyetli tıklamalar.
Anahtar kelimeleri reklam metni ve açılış sayfalarıyla yakından entegre etmeye yönelik araçlar ve metodoloji.
Daha yakın hedefleme oluşturmak için anahtar kelime gruplarını hızlı ve verimli bir şekilde segmentlere ayırma yeteneği .

Unutmayın, tıklama oranınız ne kadar yüksek olursa, Kalite Puanlarınız da muhtemelen o kadar iyi olacaktır ve yüksek Kalite Puanları, PPC'de başarının en iyi tek tahmin edicilerinden biridir.
ctr nedir

 

 CTR Nedir ?

 

(CTR) Click Through Rate kısaltmasıdır, Türkçe anlamı tıklama oranı anlamına gelmektedir, çevrimiçi reklam veren kişi ve şirketlerin reklam performansını ölçmeleri için kullandıkları bir sistemdir.

Günümüzde ziyaret ettiğimiz web sitelerinin reklam verilerinin geri dönüşümsel performansını ölçmek için kullanılan pazarlama ve reklamcılık terimidir. Gördüğümüz bağlantı, e-posta, görsel gibi reklamların "tıklanma oranına" click through rate denir. Reklamı görüntüleyen toplam kullanıcı sayısının totaldeki sayısına eşittir. Belirli bir web sitesinde çevrimiçi reklam kampanyalarının başarılı olmasının yanı sıra e-posta kampanyalarının geri dönüşümlerini ölçmek içinde güncel olarak kullanılmaktadır. Gelişen teknoloji ve e-ticaret ortamı ile birlikte reklam kampanyalarının önemi bir hayli artmıştır. E-ticaret sitelerinden sektörel pazarlamaya kadar bir çok farklı ürün ve hizmetten yararlanan çogu kullanıcı çevrimiçi pazarlama kampanyasına ihtiyaç duyar. 

 

ctr

 

Click Through Rate Nedir ?

 

Tıklanma oranı arttıkça daha çok müşteri potansiyeli elde edip networkünüzü genişletebilirsiniz. Tıklanma oranın genel amacı çevrimiçi reklam veya e-posta pazarlama kampanyasının tıklanma verilerini ölçmektir. Reklam ve tıklanma oranı ne kadar yüksek olursa geri dönüşümleriniz o kadar yüksek olur. Çoğu haber sitesinde blog sitesinde müzik sitelerinde insanlar çoğu zaman haber okumak veya müzik dinlemek için siteyi ziyaret ederler. Genelde kullanıcılar web sitesinden reklama gitmek için siteyi ziyaret etmezler. Satış pazarlama stratejisi olan çevrimiçi reklamcılık ile ziyaretçilerin tepkisini ölçmek için tıklanma oranını denetlerler. 

Fakat sadece reklam veya sipariş yöntemi ile net bir tıklanma oranı elde edemezler. Buna karşılık olarak kullanıcıları başka bir sayfaya yönlendiren reklamı tıklayan ziyaretçilerin tıklama oranını ölçmek kolaydır. Tıklama dışında direk reklama tıklayan kullanıcılarda olabilir ama sayıları oldukça azdır. Tıklama oranı bir reklamın ve pazarlamanın etkinliğini ve işlevselliği arttıran en sık kullanılan terimler arasındadır. Click through rate oranı kaç olmalıdır, ne kadar olursa verim alabilirim gibi soruların cevabı kampanyanın ve içeriğin türüne göre değişim göstermektedir. Bu veriler markanın veya hizmetin adına verilen bir web sitesi tanıtımında %50 olurken bir ürün grubu tanıtımında % 6 seviyesinde performans gösterebilir. Böyle bir sonuçta %50'lik tıklanma oranı ile %6'lık ürün grubunu bir arada tutmak doğru bir seçenek değildir. Bu sebepten dolayı tıklanma oranı analizlerini belirleyen öğeleri ayırmak daha doğru sonuçlar ortaya çıkaracaktır. 

 

ctr

 

Click Through Rate Nasıl Hesaplanır?

 

Örnek olarak web sitesine yerleştirilen bir reklam 2000 kişi tarafından görüntülendi ve 20 kişi tarafından tıklandı .

20/2000= 0.01

Yani tıklanma oranı =%1 olarak hesaplanmalıdır. 

Yayıncılar çoğunlukla reklam giderlerinde bu oranlara göre kullanmaktadır. Görüntülenme sayısı kadar tıklanma oranlarının önemi de bir o kadar fazladır. 

Çevrimiçi reklamlarda tıklanma oranını doğrudan etkileyen faktör var mıdır? sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Tıklanma oranları üzerinde hedef kitle, B2C, markalı veya markasız , anahtar kelimenin güncel olarak popülerlik durumu, reklam içeriğinin mesajı, teklifin türü, verilen URL, tasarım, renk, sektörel rekabetçilik, gibi verilerin tıklanma oranın üzerindeki etkisi oldukça fazladır.