Kapat× Destek

Google SEO

 

İyi bir Google SEO stratejisi oluşturmak ve uygulamak için, öncelikle hedef kitlenizin tespitini yapmalısınız. Hedef kitlenize ulaştırmak istediğiniz içerikle ilgili en doğru anahtar kelimeleri bulup bir liste hazırlamak en önemli ilk adımlardan biri olacaktır. Önemli aramaları ve anahtar kelimeleri bulmak için Google Ads anahtar kelime araştırma aracını kullanabilirsiniz, linki buraya bırakıyorum. https://ads.google.com/intl/tr_tr/home/tools/keyword-planner/

 

anahtar kelime araştırma aracı

 

Bir gmail hesabina sahipseniz, kolayca bir Google Ads hesabı açabilirsiniz, reklam vermek zorunda değilsiniz. Google'ın anahtar kelime planlayıcısı ile ilgili içeriği oluşturmak için işletmeniz ve hedef kitlenizle alakalı arama sorguları bulabilirsiniz. Yalnızca ürününüzle veya hizmetin izle dogrudan ilgili en belirgin anahtar kelimeyi bilmeniz yeterli olacaktır. Arastirmalarinda, insanlar genellikle genel konular ve ipuçlari için ilk olarak Google'da arattiklari kelimeler üzerindeki sonuçları tıklarlar.

Google anahtar kelime planlayıcı kullanarak doğru anahtar kelimeleri seçin

Doğru anahtar kelimeler sizi kitlenize dogrudan ulaşmanızı sağlayacaktır. Anahtar kelime araştırmada Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı size en etkili şekilde yardımcı olacak araçtır. 

 

anahtar kelime aracı

 

Bu adımı geçtikten sonra, SEO ve Site analiz araçlarını kullanarak web sitenizin arama motorlari kriterlerine uygunlugunu kontrol edip, iyi bir analiz raporu çıkararak, siteniz üzerinde yapmanz gereken teknik düzenlemeleri yapmalisiniz. Sonrasında, çıkarmış oldugunuz hedef anahtar kelimeler için özgün ve SEO uyumlu içeriklerinizi hazırlayarak site içi SEO’ya başlayabilirsiniz.

Sayfa başlığında, meta açıklamasında ve içeriğinde önemli anahtar kelimeler kullanın
Google'in içeriğinizi taramasını kolaylaştırmak için asağıdaki ögelerde en önemli anahtar kelimeleri kullanmalısınız.

  • Kaliteli SEO uyumlu içerik oluşturma
  • Sayfa başlığında
  • Açıklamada
  • Spotlarda
  • Metnin ilk paragrafında anahtar kelimeleri geçirmeye özen gösterin.

Yüksek kaliteli içerik oluşturmak ve içeriği sınıflandırmak veya kalitesini artırmak için aşağıdaki başlıklar sizin için yol gösterici olacaktır:

 
 

seo araçları

 

Bu makaledeki bilgilere güvenir misiniz?

Makale, konuyu iyi anlamış aşına olmuş biri tarafindan yazılmış mı? , sonrasından SEO uyumlu olarak bir SEO uzmanı tarafından kontrol edilmiş mi? Yoksa olusturulan içerik oldukça standart ve farkli bir sekilde yazilmamis mi?

Web sitesinde, bu konulara benzer, yalnizca çok az farklılık gösteren, yakın anahtar kelime varyasyonlarına sahip yinelenen, gereksiz veya çok örtüşen makaleler var mı?

Web siteniz kullanicilar tarafindan güvenilir gözüküyormu?

İçeriginde yazım yanlışları, uslup veya teknik hatalar mevcut mu?

Olusturulan makaleler, konuyu gerçekçi bir sekilde anlatiliyor mu? yoksa sadece bazı anahtar kelimelerin daha kolay bulunması için mi olusturuldu?

Makale orijinal, kendi yarattiginiz içerik, kendi raporlariniz, kendi yaptiginiz testler veya toplanan analizleri içeriyor mu?

Makale, ilk arama sonuçlari sayfasında bulunabilecek rakip içeriklere oranla kullanıcı için önemli bir katma değer barındırıyor mu?

Makalenin uzunlugu 700-800 kelimeden uzun mu, yazdığın makalede atıfta bulunulmuş mu? sitende bulunan diger makalelere baglanti kurabilecegin kelimeleri içeriyor mu ?

Web sitesi bu kendi içerigi alaninda taninan bir otorite mi?

Web sitesi içerigi, dış kaynak vs. (çok sayıda farklı yazar) öneriyor mu? Yani link çıkışı varmı eğer ki varsa “Nofollow” tekniği kullanılmaktamı.

 

nofollow

 

Makale konunun tam veya kapsamli bir açiklamasini sagliyor mu?

Bu makale, konuyla ilgili bariz olanın ötesine geçen anlayisli analizler veya ilginç bilgiler içeriyor mu?

Bu makaleye yer işareti koymamız, arkadaşlarınıza paylaşın veya başkalarına önermesin için buna değer mi?

Bu makalenin bir gazetede, bir ansiklopedide (örneğin Wikipedia) veya bir kitapta yayınlanmasını bekliyor muydunuz veya hayal edebiliyor musunuz?

Web sitesindeki makaleler (cok) kısa mı, anlamsız mı veya içeriği okuyucu için özel kılabilecek faydalı bilgiler içeriyor mu?

Web sitesindeki makaleler büyük bir özenle ve detaylara dikkat edilerek mi olusturuldu?

 

 

Arama motoru optimizasyonu tetikleme çalismalarinda tutarli olun

 

Google'ın web sitenizdeki en önemli anahtar kelimeyi, en alakali içerigi belirlemesini kolaylastirmak icin yardimci olun. Aynı anahtar kelimeyi kisa makalelerde çok fazla girmekten kaçının. Ardindan, bir çok birbirine benzer içerik varmi? kullanıcılarına bu farkli içerikleri sunmasının mantıklı olup olmadığını düşünün. Değilse, bunları tek bir makale ile birleştirin veya eski veya alakasız içerigi kaldirin. İçerigi dahili ve harici olarak bağlıyken aynı veya benzer baglantı metinlerini kullanin ve her durumda tutarsız bağlantı metinlerinden kaçının. Bir anahtar kelimeyi birkaç URL'ye değil, her zaman aynı URL'ye baglantı verin.

İçeriginize dikkat çekin

İçeriğinizi örneğin sosyal medya, e-posta tanitimi... aracılığıyla dagitin veya kullanıcıların bunu yapmasini kolaylastiran. Bunu web sitenizde blog veya haberler gibi bir menü oluşturup haber nitelikli içerikler üretebilirsiniz, bu sizin sansinizi yükseltecektir, bunlar haberciler, blogcular, yazarlar gibi içerik dağıtım ağları kullanarak dağıtımını saglayabilirsiniz. Basin bültenleri yayınlayarak marka isminizin hacmini büyütebilirsiniz.

 

Arama motoru snippet'lerini optimize edin

 

Arama motoru snippet'leri, içeriginizin Google / arama motorlarindaki vitrinidir. Alakali sayfa başlıkları, meta açıklamalar ve zengin snippet'ler için işaretleme kullanımıyla onlari sik hale getirin. 

Arama motoru optimizasyonunda arama sorgusunun arama amacini karsilayin

İçerik planlarken, tasarlarken ve oluştururken içeriğin amacinin anahtar kelimenin arama amaci ile eşleştiğinden emin olun.  

 

Arama motoru optimizasyonunda yapilacaklar

 

SEO Uzmanının görevleri, tarama ve indeksleme yi iyileştirmek  için  teknik optimizasyon , kullanici davranisinin (kullanici deneyimi) iyilestirilmesi, içerik optimizasyonu  ve site içi bağlantı kurma, ve site dışı SEO teknikleri ile baglanti kazanmak, backlink inşaa etmek gibi SEO tekniklerinin profesyonel bir strateji ile uygulanmasi.