Kapat× Destek

Erol Kanbur, ulusal olarak taninan hizmet ve ürün pazarlama geliştirmelerinde tecrübeli bir PR firmasi olan PR Bilgi Teknolojileri şirketinin Kurucusu ve CEO'su dur . 

Dünya geneli pandeminin vermis oldugu ekonomik sikintilarindan sonra, binlerce işletmenin yeniden acilmasiyla, içerik optimizasyonu tartismasiz hiç bu kadar önemli olmamıştı. Çevrimiçi platformlar, çevrimiçi katilimi güçlendirme yolunda çok önemli bir duraktir.

 

 

seo ve sosyal medya

 

İsletmeler çevrimiçi rekabet edebilmek için içerik optimizasyonuna odaklanmalıdır. Markalar olarak içeriğinizin hedef kitlemizin ilgisini çekecek şekilde yapıldığından emin olmaliyiz. Tabii ki, kitlemize hitap etmek için içeriği mizin ilk etapta onlara ulasmasi gerekiyor.

Iste burada SEO ve sosyal medya pazarlamasi devreye giriyor. İçeriğimizi dogru anahtar kelimeler, etiketler, başlıklar, bağlantılar ve resimlerle süsleyerek, hedef müşterilerimize dogrudan ulaşmamıza yardımcı olabilecek açik bir yoldur. Bunu net işaretleri olan bir yol ağı gibi düşünün. Doğru tabela yerleştirildiğinde, nihai varis noktasini bulmak çok daha kolay.

Etkili bir şekilde dağıtılan ve optimize edilen içerik, halihazirda aktif olarak ürünlerimizi, hizmetlerimizi ve içeriğimizi arayan müşteriler olan "el kaldiricilari miza" dogrudan bir hat oluşturmaya yardımcı olur.

Bu yazIda, basarılı SEO ve içerik optimizasyonu için zemin hazırlayacagım. Bu ipuçlarını ve teknikleri izleyin ve pandemi dönemi ve sonrası sizlere çok daha kazançlı olacaktır . O halde lafı daha fazla uzatmadan SEO'dan bahsedelim.

 

seo nedir

 

SEO İçerik Optimizasyonu Teknikleri

Google, arama pazarina hakim olmaya devam ediyor ve Haziran 2021'de masaüstü pazar payinin %87,76 sini elinde tutuyor . Bu bize gerçekten çok net bir mesaj veriyor. Hedef kitlelerinin bizi bulmasını istiyorsak, içeriğimizi Google'ın siralama algoritmalari için optimize etmeliyiz. İçeriğinizi SEO (arama motoru optimizasyonu) için nasil optimize edeceğinizi öğrenmek, dönüşümler için çok önemlidir. İyi SEO’ nun faydalari arasinda artan trafik ve dönüşümler, daha düşük hemen çıkma oranları, daha yüksek arama siralamalari ve daha yüksek keşfedilebilirlik sayılabilir.

Peki, daha iyi SEO için içeriğinizi nasil optimize edebilirsiniz?

1. Stratejinizi Verilerle Yönlendirin

Web trafiğiniz hakkinda toplayabildiğin kadar veri toplayin. Zamanlamaya dikkat edin. Insanlar sitenizi ne zaman ziyaret ediyor? İnsanlar CTA lariniza tetikliyor mu? Web kopyanızı maksimum etkilesim için nasil optimize edebilirsiniz? Kullanici davranisi raporlari olusturmak, web sitenizde su anda neyin ise yarayip neyin yaramadığına biraz isik tutmanin harika bir yoludur.

2. Anahtar Kelime Arastirmasi Yapin

SEO denilince akla ilk gelen anahtar kelime araştırmasıdır. Anahtar kelimeler SEO'nun temelidir. Kapsamli bir anahtar kelime araştırması yapmayi ogrenmek sizi iyi durumda tutacaktir. Demografiyle ilgili en iyi anahtar kelimeleri bulmamiza yardimci olmasi için bir anahtar kelime aracı kullanabilirsiniz. Şirket içerigi yazarken sizin veya metin yazarlarinizin basvurabilecegi kendi özel anahtar kelime listelerini oluşturmanızı öneririm.

3. Diğer Dolu İçerik Yaratın

İçerik sadece alanı doldurmak için orada değildir. İçeriğinizin değerle dolu olmasi gerekir. Anlamli içerik, etkilesimi saglayan seydir ve daha önce hakkinda yazdigi "gerekçeleri" yakalamaya yardımcı olabilir . Markaniz benzersiz, kaliteli içerik sağlama konusunda itibar kazanmayi başarırsa, sadık takipçiler kazanmak için birinci sinif bir konumda olacaksiniz. Içeriginizdeki anahtar kelimelerden her blog yazisinin, web sayfasinin veya makalenin uzunluğuna kadar her şeyi optimize etmeye çalışın. Genel olarak, arama motorlarinda iyi bir sıralama için blog gönderilerinin en az 300 kelime içermesi gerektiğini buldum ve HubSpot , SEO için ideal uzunluğun 2.100 ile 2.400 kelime arasinda oldugunu tahmin ediyor.

4. Kaliteli Geri Bağlantılar Kullanın ve Kazanın

Bağlantılar, arama sıralamanız ve SEO için büyük bir fark yaratabilir. Saygin, yüksek otoriteye sahip web sitelerine ve yayinlara baglantilar ekleyin. Sitenize baglanmak için diger yüksek kaliteli web platformlarini alabilirseniz, daha iyi. Güçlü geri bağlantılar yalnızca güvenilirligi artirmayla kalmaz, ayni zamanda arama motoru lider tablolarinda tirmanmaniza da yardimci olabilir.

Sosyal Medya İçerik Optimizasyonu En İyi Uygulamaları

Sosyal medya optimizasyonu, sosyal platformlarında yayinladigimiz her şeyi mümkün olduğunca ilgi çekici ve verimli hale getirmek ile ilgilidir. Sonuçta, genellikle Facebook, Twitter, Instagram ve LinkedIn gönderilerimizin tek bir şeyle bitmesini istiyoruz - dönüşümler. Sosyal medya biraz klasik “suyun altinda kürek çeken ördek” görüntüsüne benziyor. Eğlenceli ve zahmetsiz görünmelidir - ancak yüzeyin altinda olup bitenler, işletmelerimiz ayakta tutmada çok önemli bir rol oynar.

Peki, daha iyi sonuçlar için sosyal platformlarinizi nasil optimize edebilirsiniz?

1. Hesaplarınızı Optimize Edin

Her sosyal hesabin is mesajınız, ahlakiniz ve hedefleriyle uyumlu olduğundan emin olun. Düzenli içerik denetimleri gerçekleştirerek tüm platformlarda tutarli bir marka imaji yayınlandığından emin olun. Tutarli görseller, logolar, ses tonlari ve pazarlama mesajlari kullanıyor olmalısınız.

2. Aranabilirliğe Öncelik Verin

Arama, sosyal medyanin önemli bir özelliğidir. Potansiyel müşteriler yalnizca sosyal platformlarda arama yapmakla kalmaz, ayni zamanda Google gibi arama motorlarinda sosyal sayfalar da bulurlar. Yayınlanmış içeriğine uygun arama dostu anahtar kelimeleri ve hashtagleri yerlestirin (ancak anahtar kelime doldurmayin lütfen).

3. Stratejinizi Kolaylastirin

Son olarak, stratejinizi düzene sokun. Düzenli ve tutarlı bir gönderi programi oluşturun. Ne sıklıkta ve ne zaman paylasim yaptiginiz düşündüğünüzden daha önemlidir. Katılımı artıran bir gönderi takvimi bulduğunuzda, bu "el kaldiranların" daha fazlası için geri gelmeye devam etmesi için ona bağlı kalın.

Çözüm

Yani, bizde var. Pandemi sonrasi bir SEO ve sosyal optimizasyon stratejisiyle tekrar yola çıkmaya hazırsınız. Bu en iyi ipuçlarını takip edin ve çabalarınızın meyvelerini hemen almaya başlayabilirsiniz.