Kapat× Destek

SEO Nedir? Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar

 

SEO Türkçe bir kelime olmadığı gibi aslında bir kısaltmadan da ibarettir. SEO, Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltilmasını oluştururken Türkçe arama motoru optimizasyonu anlamını üstlenmektedir. SEO, site içi SEO ve site dışı SEO olarak ikiye ayrılmaktadır.

Arama motorlarinin mükemmel altyapisi, anahtar kelimemizi arattigimizda kendini gösterir. Nasil mi? Arama motorlari aradiginiz sonuçlari listelerken kendi içerisinde bir dizi matematiksel işlemden geçerler. Bu islemler ise SEO şirketi ile yakindan ilişkilidir. Yani doğru ve etkin şekilde uygulanan SEO sayesinde arama motorlarında ilk sıralarda yer almak kaçınılmaz olur.

Arama motorlarında ilk sıralarda yer almak ise sunulan hizmetin daha çok kişiye ve kullanıcıya ulaşması anlamina gelir. Hizmet pazarina girerken zaten amacimiz da daha çok müşteriye ulaşabilmek, hizmetimizden daha çok kişiyi haberdar edebilmek ve telefonlarimizin daha çok calmasini saglamak degil midir? İşte tüm bu amaçlara ulaşmanın en kısa yolu internet üzerinden dünyaya hitap edebilmek ve dolayisi ile SEO hizmeti nin nimetlerinden yararlanmaktan geçmektedir.

 

seo nedir

 

SEO nedir sorusunu takiben bugün pek çok kişinin aklına özgün içerik gelmektedir. Yanlış bilinen doğrulardan biri de bu husustur. Özgün içerik tamamen yanlış bir bilgi olmasa da eksik bilgidir. Özgün içerik deyip geçilmiyor elbette. Etiketlemeler, anahtar kelimelerin uyğunlugu ve dizilimi, başlıklar hatta ve hatta kelimelerin sayısına kadar ustalıkla ve sabırla ele alınması gereken bir konudur ve profesyonel destek şarttır.

SEO nedir?

‘Evet SEO, bir web sitesinin arama motorlarında bulunabilirliğini arttırmak için yapılan teknik çalışmaların bütününe SEO denir. Kullanıcılar internet üzerinden, bilgi ve ürün gibi benzeri içeriklere ulasmak için, arama motorlarini kullanirlar. Bu özellikleri ile dijital pazarlamanın en etkili araçlari arama motorları indir.

SEO İnternetin hayatımıza girmeye baslamasi ve özellikle web sitesi sayılarında yasanan artıştan sonra SEO hakkinda yüzlerce makale yüzlerce tanitici yazi yazildi. Yüzlerce içerik kaleme alindi. Çünkü farklılaşmak ve popülasyonu arttirabilmek önemliydi ve herkes bu önemin farkinda olsun isteniliyordu. Seo hakkinda bilgi almak isteyen milyonlarca insan teknik birtakim bilgilerle karşı karşıya birakildi ve birçoğu belki de durumun ehemmiyetini iste bu yüzden kavrayamadı. Alışılmış SEO tanımlarını bir yana bırakalım ve en anlamli SEO betimlemesini biz yapalım.

 

Dağlamak deyimini daha önce duymuşuzdur, işaretlemek anlamina gelir. Eskiden hayvancilikla ugrasan insanlar, hayvanlarını otlatmaya ya da gezdirmeye cikardiklarinda başka hayvanlarla karismasin diye bir takim simgeler yaparlardi ki binbir emekle besleyip büyüttükleri geçim kaynaklari baskasinin evine derman olmasin. 

Şimdi mevcut web sitenizi geçim kaynaginiz olarak yani otlatıp beslediğiniz sevimli hayvanınız gibi düşünün. Beslerseniz ilgilenirseniz sizi hem etinden hem de sütünden faydalandiracaktir. Ama sadece bir yuva verip bir kenarda bekletirseniz etinden ve sütünden ayni verimi alamayacaksınız. Hayvanınız kırlarda gezip otlamasi onun besleyip büyümesi ve dolayisiyla sizin elde edeceğiniz verimi artırması açısından önemli ise, tipki SEO da web sitenizin besin kaynagidir. Aslinda gelirinizi arttirici bir kuvvettir. SEO sayesinde web siteniz gelişir büyür ve fark yaratir. Kisaca meshur olur. Dolayisi ile her isletmenin arzu ettigi hayale doğru yol alırsınız. ‘Her gün daha fazla telefonunuz çalar ve her gün ziyaretçi sayımız artar.

Profesyonel elden destek almali! Daglanan hayvanlar bir çözümdü fakat herkesin ayni isareti kullanması mümkün olamazdı. Çünkü ayni isaret bir çözüm değil aksine sorun yaratırdı. Ayni sey SEO için de geçerli. Herkes seo hizmeti veremez ve dolayisi ile o çalışmadan verim alınamaz. SEO çalışmalarını, arama motorlarinin kriterleri doğrultusunda beslemek tabiri yerinde bir benzetme olacaktir. Dolayisi ile bu kriterler hakkinda bilgisi ve yeterliligi olmayan kisiler web sitenizi besleyemez ve istediğiniz sonuçlarla sizleri bulusturamaz. Hatta ve hatta yaptigi yanlislar sayesinde sitenizin mevcut durumunun daha kötü gidişatına bile sebep olabilir. Sadece işaretlemek degil, akabinde de takip edebilmek, gidisati izleyebilmek ve gerektigi yerde de destek verebilmek sart. Bu ise yalnizca uzman ellerden alinan SEO destegi ile mümkün olur.