Kapat× Destek

SEO / Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?  SEO, “arama motoru optimizasyonu” anlamına gelir. Her insanın anlayacağı bir ifadeyle anlatmak gerekirse, insanlar işletmenizle ilgili ürün veya hizmetleri Google basta olmak üzere arama motorlarında ararlar, arama motorlarında bulunabilirliğinizi arttırmak için web sitenize yapılan iyileştirme çalışmalarına arama motoru optimizasyonu yani SEO denir.. Sayfalarınız arama sonuçlarında ne kadar üst sıralarda görünürse, trafik çekme ve potansiyel müşteriler edinme olasılığınız o kadar artar.

 

arama motoru optimizasyonu

 

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motorları, web'deki siteleri taramak, sayfadan sayfaya gitmek, bu sayfalar hakkında bilgi toplamak ve bir dizine yerleştirmek için botları kullanır. Arama motorları dizinini, tam olarak aradığınız bulmanıza yardımcı olmak için bir ansiklopedi, bir kitap (veya bir web sayfası) dev bir kütüphane gibi düşünün.

Ardından, algoritmalar, belirli bir sorgu için arama sonuçlarında sayfaların görünmesi gereken sırayı belirlemek için yüzlerce sıralama faktörünü veya sinyali dikkate alarak dizindeki sayfaları analiz ederler. Kütüphane benzetmemizde, kütüphaneci kütüphanedeki her bir kitabin içeriğine hakim olduğu için, sorularınızın cevaplarının tam olarak hangisine sahip olacağını size söyleyebilir.

SEO basari faktörleri, kullanıcı deneyiminin çeşitli yönleri için arama motorları en güçlü araç olarak kabul edilebilir. Arama botlarının bir web sitesinin veya web sayfasının arama yapan kişiye aradıklarını tam olarak en doğru şekilde sunan site veya sayfaları listelemek için, algoritmayı sürekli yenilerler.

 

arama motoru optimizasyonu nedirÜcretli arama reklamlarından farklı olarak , doğal arama sonuçlarında daha yüksek sıralamaları elde etmek için arama motorlarına ödeme yapamazsınız, bu da SEO uzmanlarının devreye girmesi gerektiği anlamına gelir. İşte biz burada devreye giriyoruz.

Periyodik SEO Faktörleri, her biri SEO için strateji çok önemlidir, önemine göre altı ana kriter bulunmaktadır. Örneğin, içerik kalitesi ve anahtar kelime araştırması, içerik optimizasyonunun temel faktörleridir, taranabilirlik ve hız, en önemli site mimarisi faktörlerinden biridir.

Yeni güncellenen algoritma üzerinde periyodik araştırma, en yeni SEO uygulamalarından uzaklaşan, zamanla başarısını kaybeden bir SEO uzmanı olacaktır. Arma motorlarının tarama ve sıralama yöntemleri çok sık değişkenlik gösterebilir.  Bu sebeple yüksek bir sıralamayı garanti etmek için yeterli olabilecek püf noktalar olsa da, yenilikleri sürekli takip etmek zorundasınız. 

Arama algoritmaları, ilgili, alakalı sayfaları ortaya çıkarmak ve kullanıcılara verimli bir arama deneyimi sağlamak için tasarlanmıştır. Sitenizi ve içeriğinizi bu faktörleri göz önünde bulundurarak optimize etmek, sayfalarınızın arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilir.