Kapat× Destek

SEO Nedir? (10 Dakikada SEO Nasıl Yapılır Öğrenin)

 

SEO hakkında her şeyi öğrenmek ister misiniz? Size nasıl çalıştığını ve nasıl yapılacağını öğretmeden önce, önce SEO'nun tanımını gözden geçirelim ve ardından SEO'nun nasıl çalıştığına geçelim.

 

SEO

 

SEO / Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

 

"SEO" (Search Engine Optimization), kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. SEO, bir internet sitesinin veya içeriğin Google'da üst sıralarda listelenmesini sağlamak için yapılan çalışmaların bütünüdür. SEO / Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?  SEO, “arama motoru optimizasyonu” anlamina gelir. Her insanin anlayacagi bir ifadeyle anlatmak gerekirse, insanlar isletmenizle ilgili ürün veya hizmetleri Google basta olmak üzere arama motorlarinda ararlar, arama motorlarinda bulunabilirliginizi arttirmak için web sitenize yapilan iyilestirme çalismalarina arama motoru optimizasyonu yani SEO denir.. Sayfalariniz arama sonuçlarinda ne kadar üst siralarda görünürse, trafik çekme ve potansiyel müsteriler edinme olasiliginiz o kadar artar.

 

SEO ve SEM 

 

SEO ile SEM arasında yanı ücretli reklamcılık arasında fark şudur, SEO arama motorlarında "organik" yanı doğal arama kısmında sıralamayı içerir; SEO için para ödemenize gerek yoktur. Biraz daha basit olarak anlatmak gerekirse, (SEO) arama motoru optimizasyonu, bir web sitesinin ürün ve hizmet içeriğini optimize etmek, ve Google başta olmak üzere arama motorlarının sorgularında kitlenin önüne çıkmak ve hedef kitleye ürün ve hizmetlerinizi sunmanıza olanak sağlamaktır.

Bir kullanıcı Google'a "bir anahtar kelime" yazdığında, muhtemelen bir ürün veya hizmet arıyordur, veya bir bilgide arıyor olabilir. Sizin işinizle alakalı arama yapan binlerce kişi size ulaşmak için arama yaptığında arama motorlarında üst sıralarda listelenirseniz size ulaşacaklardır. Buda sizin için potansiyel müşteri demektir.

İsterseniz daha fazla detay verelim: İnternette aramaların büyük bir çoğunluğu Google arama motorunu kullanır. Hatta tam olarak orantılı söylemek gerekirse bu aramaların %80'i Google arama motorundan geçiyor. İnternet sitenizin arama motorlarında daha üst sıralarada nasıl çıkarabileceğinizi daha iyi anlamak için önce arama motorlarının çalışma mantığını anlatınız gerekmektedir.

Bu makalede nihai amaç, İnternet sitenizin Google'da daha üst sıralarda nasıl yer alacağına dair, ve size nasıl faydaları sağlayacak, içeriğinizi dikkat çekecek ve daha fazla bulunabilirliğini sağlayacak şekilde optimize edebilmeniz için arama motorlarının mantığını anlamanıza yardımcı olmak içindir

 

SEO VE SME

 

SEO Danışmanlığı ve SEO Hizmeti

 

Arama motoru optimizasyonu çabalarınızda yardıma mı ihtiyacınız var? SEO danışmanlığı hizmetlerimiz, web sitenizin sıralama ve trafik hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacaktır.Kurumsal SEO Danışmanlığı

  • Profesyonel SEO Hizmeti
  • SEO Analiz Hizmeti
  • Geri Bağlantıları Kaldırma
  • SEO Eğitimi Uygulamalı
  • SEO Danışmanlığı Aylık

Artık günümüzde birçok şirket, blog, hizmet veya ürünleri için web site kurmakta, bu süreçten sonra verim almak için SEO çalışması yapmayı öğrenmek veya profesyonel olarak SEO hizmeti almaktadır. Eğer sizde bir ürün, hizmet, haber veya blog gibi site sahibi iseniz SEO sizin içinde olmazsa olmaz bir reklam ve pazarlama aracıdır. Doğru bir SEO çalışması ile internet sitenizi hedef kitlenize daha hızlı ve doğru bir şekilde ulaşmasını SEO ile mümkün kılabilirsiniz. Aynı zamanda bir marka sahibi olsanız bile markanızın bilinirliğini, marka değerini profesyonel SEO danışmanlığı hizmeti ile artırabilir ya da sitenizin organik ziyaret oranlarını yükseltebilirsiniz.
seo nedir

 

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

 

Arama motorları, web'deki siteleri taramak, sayfadan sayfaya gitmek, bu sayfalar hakkında bilgi toplamak ve bir dizine yerleştirmek için botları kullanır. Arama motorları dizinini, tam olarak aradığınızı bulmanıza yardımcı olmak için bir ansiklopedi, bir kitap (veya bir web sayfasi) dev bir kütüphane gibi düşünün.

Ardından, algoritmalar, belirli bir sorgu için arama sonuçlarında sayfaların görünmesi gereken sırayı belirlemek için yüzlerce sıralama faktörünü veya sinyali dikkate alarak dizindeki sayfaları analiz ederler. Kütüphane benzetmesinde, kütüphaneci kütüphanedeki her bir kitabın içeriğine hakim olduğu için, sorularinizin cevaplarının tam olarak hangisine sahip olacağını size söyleyebilir.

SEO başarı faktörleri, kullanıcı deneyiminin çeşitli yönleri için arama motorları en güçlü araç olarak kabul edilebilir . Arama botlarının bir web sitesinin veya web sayfasının arama yapan kişiye aradıklarını tam olarak en doğru şekilde sunan site veya sayfaları listelemek için, algoritmalarını sürekli yenilerler.

Ücretli arama reklamlarından farklı olarak , doğal arama sonuçlarında daha yüksek sıralamaları elde etmek için arama motorlarina ödeme yapamazsınız, bu da SEO uzmanlarının devreye girmesi gerektiği anlamına gelir. İşte biz burada devreye giriyoruz.

 

SEO NASIL YAPILIR

 

SEO Şirketi Ne Yapar

 

SEO çalışması temelde site içi SEO ve site dışı SEO olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Site içi SEO, web sitenizin yazılım alt yapısında, başlık, ve link yapısı, h1, h2, h3 gibi taglar üzerinde düzenlemeler, ve halihazırda sahip olduğu içeriğin özgünlüğü SEO uyumluluğu gibi detaylı ve kapsamlı çalışmaları kapsar. Site dışı SEO ise site dışında yapılan basın bültenleri, farklı sitelerden geri link, sosyal medya linkleri, forumlar ve bloglar gibi çeşitli kaynaklarda site isminizin geçirilerek site isminizin veya markanızın değerini yükseltmeyi kapsamaktadır. Aynı zamanda sitenize ziyaretçi akışı sağlayarak sitenizin tanınmasını ve kalitesini yükseltmeye yönelik çalışmaların bütünüdür.

 

SEO’ya Nasıl Başlanır?

 

SEO Danışmanlığı almak istediğiniz web sitenizi bize gönderiyorsunuz, web siteniz öncelikle detaylı bir analizden geçirilerek detaylı bir SEO raporu çıkarılır. Öncelikle sitenizin arama motorları kriterlerine uygunluğu ve eksikleri belirlenir, ardından çıkarılan rapor doğrultusunda pek çok kriter göz önünde bulundurularak SEO yönergeleri uygulanır, düzeltmeler sağlanır, siteniz üzerinde (site içi SEO) eksikleri tamamlanır, ve (site dışı SEO) sorun ve eksikler tespit edilir. Anahtar kelime sıralama raporunuz çıkarılır, çalışmaya başlamadan önceki sıralama raporunuz tarafınıza sunulur.

 

Hedef Kitle Araştırması

 

Anahtar kelime analiz ve araştırması: Sizden gelen anahtar kelimeler analiz edilir, ve size fayda sağlayacak yeni kelimeler araştırılır, anahtar kelime araştırması bizim en büyük silahımızdır. Arama sonuçlarında sıralamada gözükmek istediğiniz ana kelimelere tarafımızdan belirlenen uzun kuyruklu kelimelerde eklenerek kitlenize göre en uygun anahtar kelimeler tespit edildikten sonra, hedef kitlenize uygun aranma hacmi yüksek,  anahtar kelimelere odaklanılarak site içi SEO yapılır. Belirlenen anahtar kelimeler doğrultusunda site içerikleri optimize edilir, URL yapısı yapılandırılır.

 

seo rakip analizi

 

Rakip Analizi

 

Rakip analizi yapılarak rekabet yükseklik oranı incelenir ve çalışma hedefi bu doğrultuda belirlenir. Rakip backlinkleri, rakip içerik sayısı gibi teknik özellikler rakiplerinizden daha üstün olarak düzenlenerek, SEO çalışmamız başlatıldığında belirli süreçten sonra organik trafiğinde artış, organik trafiğin dönüşüme olumlu yansıması hedeflenir.

 

Kitle Kazanımı

 

İçerik optimizasyonu: Hedef kitlenize doğrudan hedef alarak en uygun ve aranma hacmi yüksek anahtar kelimelerle yazılan SEO uyumlu makale ler için yapılan SEO çalışması ile yüksek sıralamalar elde edilerek kitlenizi kazanmış olursunuz.

 

Mobil uyumluluk

 

Web sitenizin mobil uyumlu olması, mobil uyumlu olmayan web sitelerine oranla daha üst sıralarda listelendiği gibi, Kullanıcılar içinde büyük kolaylık sağlayacaktır, web site trafikleri %75 mobilden geldiği Google analytics verileri ile doğrulanmıştır. Eğer web siteniz mobil uyumlu değilse mobil uyumlu bir tema ile aynı içerik ve url yapısı korunarak değişim yapılır. 

 

UX - Kullanıcı Deneyimi 

 

Kullanıcı Deneyimi ve Davranış Ölçme: Web sitelerinde kullanıcı deneyimi çok büyük önem arz eder, bu sebeple site içi etkileşim kontrolleri incelenerek kullanıcılar için aradıklarını kolayca bulmaları hedeflenir. Davranış ölçme biçimleri Google Console verileri doğrultusunda optimize edilir. Bu veriler: Açılış sayfaları, en çok ziyaret edilen alt sayfalar, organik trafik yüzdesi ve yeni kullanıcı yüzdesi baz alınarak hemen çıkma oranları kontrol edilerek sitenizi neden hemen terk edildiği bulunarak sorunlar çözülmelidir. 

seo dönüşüm odaklılık

 

SEO'da Dönüşüm

 

Kitle elde tutma ve satışa yansıması?

SEO’da diğer pazarlama faaliyetleri entegre olursa, örneğin; SEO ve SEM aynı anda kullanılırsa dönüşümü arttırır. Arama motorlarında üst sırada yer almak daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanızı sağladığı gibi marka bilincini yükselterek, kitlenizin güvenini ve markanın büyümesini sağlar. 

 

Bir Başka Bakışla SEO Nedir ?

 

SEO, İçeriği ne olursa olsun bir web sitesinin Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için yapılan site iyileştirme çalışmaların bütünüdür. Site hahipleri arama motorlarında ilk sayfada çıkmak ve kitlesine görünür olabilmek için SEO çalışması yapar, veya SEO şirketleri ile çalışırlar. SEO uzmanları, SEO çalışması yapacağı siteyi analiz ederek önce çalışılacak anahtar kelimeleri tespit eder, sonrasında site analizi yaparak sitenin Arama motorları kriterlerine uygun hale getirerek Site içi SEO ve Site dışı SEO çalışmaları ile organik trafik çekmek için mücadele ederler.